12 °C

Aygaz'ın kurumsal yönetim notu yükseldi

Aygaz, Türkiye'de kurumsal yönetim derecelendirme notu en yüksek ilk üç şirketten biri oldu

Aygaz'ın kurumsal yönetim notu yükseldi

İSTANBUL - Koç Holding Enerji Grubu şirketlerinden Aygaz, Türkiye'de kurumsal yönetim derecelendirme notu en yüksek ilk üç şirketten biri oldu. Aygaz, bu başarıyla bir kez daha 150 ülkeyi kapsayan Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi'nde en iyi nota sahip ilk grup arasında yer aldı. 

Aygaz açıklamasına göre, Türkiye'de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisansıyla İMKB Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alacak şirketlerin kurumsal yönetim derecelendirme faaliyetlerini yürüten Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri, oluşturdukları Dünya Kurumsal Yönetim Endeksi'nde Aygaz'ın geçen yıl 9,27 olarak belirlenen kurumsal yönetim derecelendirme notunun 9,29'a yükseldiğini açıkladı. 

Yeni kurumsal yönetim notuyla, Türkiye'nin kurumsal yönetim notu en yüksek 3. şirketi olan Aygaz, bu yıl da dünyada en iyi derecelendirmeye sahip ilk grup kuruluşlar arasında yer aldı. 

Kurumsal yönetim derecelendirme notu belirlenirken, "pay sahipleri", "kamuoyunu aydınlatma ve şeffaflık", "menfaat sahipleri" ve "yönetim kurulu" olmak üzere dört ana başlıktan oluşan SPK'nın Kurumsal Yönetim İlkeleri baz alındı. 

Açıklamaya göre, bu ilkeler çerçevesinde yapılan incelemelerde, Aygaz'a verilen derecelendirme notu, şirketin, "SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne büyük ölçüde uyum sağlayarak tüm politika ve önlemleri uygulamaya soktuğunu", "yönetim ve iç kontrol mekanizmalarının etkin bir şekilde oluşturulup işletildiğini", "tüm kurumsal yönetim risklerinin tespit edilerek aktif bir şekilde yönetildiğini", "pay ve menfaat sahiplerinin haklarının en adil şekilde gözetildiğini" ifade ediyor. 

Bu not ayrıca, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık faaliyetlerinin en üst düzeyde olduğunu, yönetim kurulunun yapı ve işleyişinin en iyi uygulama kategorisinde yer aldığının göstergesi olarak kabul ediliyor. 

"Şeffaflık, sürdürülebilir iş başarımızın önemli bir dayanağı" 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aygaz Genel Müdürü Yağız Eyüboğlu, Aygaz'ın kuruluşundan bu yana halka açık bir şirket olduğunu ve şeffaflık ve kurumsal yönetim kültürünün yarım asırlık bir geçmişi bulunduğunu belirtti. 

İş sonuçları kadar iş süreçlerine de önem verdiklerine, ürün ve hizmet kalitesindeki artışın süreçlerle başladığına dikkati çeken Eyüboğlu, iş kültürünü zenginleştirmek ve markalarının itibarını artırmak için titizlikle çalıştıklarını ifade etti. 

Pek çok alanda iyileştirme gerektiren bu çabada iki vazgeçilmezleri olduğunun altın çizen Eyüboğlu, şunları kaydetti: 

"Bunlar, şeffaflık ve hesap verebilirlik. Bu iki alanda sağladığımız ilerlemenin, kurumsal yönetim derecemize de katkı sağladığına inanıyorum. Sorumlu bir kurumsal vatandaş olarak, faaliyetlerimizi tüm paydaşlarımız için yararlar üretecek şekilde kurguluyor ve şeffaflıkla kendimizi anlatıyoruz. Şeffaflığı, sürdürülebilir iş başarımızın önemli bir dayanağı olarak görüyoruz. Aygaz olarak, ekonomik, çevresel ve sosyal tüm faaliyetlerimizde insana, doğaya ve kanunlara saygılı bir kurum olarak hareket etme gayretindeyiz. 

Merkez yönetimden, bayilerimize kadar değer zincirimizin her halkasında, şeffaf ve hesap verebilir bir kurum olarak faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Dolayısıyla, elde edilen bu başarıda, hissedarlarımızdan yatırımcı ilişkileri uzmanlarımıza, dolum teknisyenlerimize ve kaynak operatörlerimize, satış temsilcilerimizden, tanker şoförlerimize ve abone servis görevlilerimize kadar her Aygaz personelinin büyük emeği var." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.