6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Başçı uzunca suskunluğun ardından. “Şapkadan tavşan” çıkarttı...

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, uzunca bir suskunluğun ardından dün yılın üçüncü enflasyon raporunu açıklarken çoklu faiz uygulamasını  sadeleştirme kararında olduklarını  tek faize geçmek  belirterek “Şapkadan tavşan” çıkardı. 

Uzmanlar bu karrın hayata geçmesiyle, çoklu faiz uygulamasını eleştiren yabancıların bunu olumlu karşılayacağını, kısa vadeli Türk fonlarına yurt  dışından yatırımcıların ilgilerinin artabileceğini belirtiyorlar. 

Uzmanlar Erdem Başçı’nın, hazırlattığı raporla faiz sadeleştirmesinin yanında piyasalarda istikrarı artırarak, günlük değil, aylık müdahaleye inandırabilirlik ve  güven sağlayabilme  düşüncesini de test edeceğini düşünüyorlar.

Şu anda bilindiği gibi Merkez Bankası tarafından alt sınırı 7.25 üst sınırı 10.75 olan bir faiz korudoru uygulanıyor. Bu koridor içersinde bir haflalık repo faizi politika faizi olarak yüzde 7.5. Ayrıca, piyasalara müdahalede uygulanan marjinal faiz ise yüzde 8.5. Yabancıların şikayetçi olduğu konu bu. Bu mevcut çerçeveyi karmaşık bularak çoklu yapıdan şikayet ediyorlardı. Başçı, zamanla faiz koridoruna ihtiyacın azalabileceğini belirtirti. Uzmanlar bu açıklamanın faiz koridoru uygulamasından vazgeçileceğini ifade etmediğini, sadeleştirmeye  yönelik adımlar atılacağı anlamına geldiğini söylüyorlar. Bu adımların somut sonuçlarının hazırlatılan raporun Ağustos’ta açıklanmasıyla ortaya çıkacağını belirtiyorlar.

Başçı, hazırlattıkları PPK toplantısına sunacakları  teknik çalışma içeren raporlarına değinirken, “Kimse bizden para politikasında erken gevşeme, haddinden fazla sıklaştırma beklemesin” uyarısında da bulunuyor.  

Başçı, toplantısının ana konusu olan enflasyonla ilgili açıklamalar yanarken, 2015 yılında enflasyonun orta noktası 6.9 olmak üzere 6 ile 7.8 aralığında gerçekleşeceği tahminini açıkladı. 2016 yılı enflasyonu tahmininin ise 3.7 ele 7.3 aralığında orta noktası 5.5 olacağını belirtti. Orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağına inancını da tekrarladı. Başçı, bu açıklamasıyla yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6.8’den, 0.1’lik artışla 6.9’a yükseltti. Buna karşılık herkesin yüzde 7 altında enflasyon düşünçesine inanmaları gereğinin de altını çizdi.

Başçı toplantıda kararlarının FED’in faiz artırma konusuna ilişkin kararları  açısından da değerlendirdi. Erdem Başçı, “Hiç kimsenin Eylül ayında olması muhtemel FED’in faiz artışından endişe duymasına artık gerek kalmayacak. Gerek FED’in bu konuda yapktığı çok yapıcı iletişimi ile. gerek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kendi yaptığı iletişim ve aldığı tadbirler ile bu konuda kaygıları birer birer gideriyorlar.  Son olarak da sadeleşme politika belgesi ile kaygı varsa onu da tamamen gidermiş olacağız. Normalleşme konusuna biz hazırız, artık normalleşme kaygısı, Türkiye için yerini normalleşme arzusuna bırakabilir” açıklamasını yaptı.

Erdem Başçı enflasyon toplantısında  faizde sadeleştirme sinyali vererek pro aktif davranışta bulunup “Şapkadan tavşan” çıkarmış oldu.