14 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

“Biçimden yoksun uyumsuz ortam ve karışık durum”

AK Parti-CHP hükümet kurma çalışmalarının “sonuçsuz” kalmasının ardından konuştuğum dostlarıma, “İçinde bulunduğumuz durumu sana göre hangi sözcük anlatır” diye sorduğumda aldığım yanıt ağırlıklı olarak “kaos” sözcüğü  oldu.

Peki neydi kaosun anlamı: “Biçimden yoksun uyumsuz ortam ve karışık durum. Karışıklık ve kargaşa.”

Peki, gerçekten içinde bulunduğumuz durum böyle mi?

Çeşitli alanları değerlendirdiğimde tam da öyle olduğunu çok net ortaya çıkıyor.

Önce siyaset alanına bakalım: 

Ne yeni hükümet konusunda ne de  seçime bizi kimin götüreceği konusunda bir uyuşma söz konusu. Bir yandan mevcut olan, istifa etmiş  hükümetle seçime gidileceğini söyleyenler var. Bir yanda mutlaka Meclis’in toplantıya çağırılıp bir Meclis kararı alınması gerektiğini, orada alınacak kararla kurulacak hükümetle gidilmesi gerektiğini iddia edenler.  Bir yandan da 23 Ağustos’ta sona erecek 45 günlük süre sonrasında Cumhurbaşkanının kararının beklenmesi gerektiğini söyleyenler... Muhalefet cephesinden Davutoğlu’nun görevi iade etmesi gerektiği söylenirken, Davutoğlu, “Sonuç ortada yeni seçenek yok. İadeye gerek yok” diyor.  Bu da “siyasetteki kaosu” ortaya koyuyor.

Ekonomi cephesine bakalım:

Koalisyon hükümeti kurulamamasının ardından doların hızla yükselmesi ve borsanın çakılması üzerine iş dünyası cephesinde en çok sorulan soru “Yeni seçime kadar dolar nereye yükselir? Borsa endeksi nereye düşer?” konusu oluyor. Kimileri “Merkez Bankası kısa zamanda doları frenleyici yeni kararlarını gündeme koyarak, yükselişi belli bir seviyede tutabilir” diye iyimser bir yorum yaparlarken, kimileri daha şimdiden “Kendinizi 3 liralık dolar, 3.5 liralık euroya alıştırın” diye karamsar bir tablodan söz ediyorlar.” Bu durum da “Ekonomi cephesindeki kaosu” ortaya koyuyor.

Gelelim son zamanda azıtan terör cephesine:

Bu konudaki yorumlarda kaosu içeriyor. Terörün otorite boşluğunda azacağını, daha kanlı bir döneme gireceğimizi, düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Buna karşın “Hükümet görevde, son zamanda terör artarken önlemler aldı, almaya devam ediyor” düşüncesini dillendirenler, terörde tırmanışın önleneceği görüşünü öne sürüyorlar. Bu alanda da terör konusunda da çelişkiler ve “kaostan”  söz edebiliriz.

Peki, vatandaşı ilgilendiren piyasadaki gelişmeler, enflasyon, fiyat artışları ne olur?

O konuda verilen yanıtlar  ağırlıklı olarak, “Kurt puslu havayı sever, piyasa kurtları da böyle puslu ortamdan mutlaka yararlanacaklardır. Fiyatları yukarı çekecekleri bu fırsatı kaçırmayacaklardır” şeklinde. Burada bir kaos söz konusu değil, sadece “piyasa kurtlarının” insafsızlığının ne oranda olacağı konusunda farklı değerlendirmeler yapılıyor. Kimileri “İnsanımız insaflıdır” diyerek bu fiyat artışlarının bir sınırı olacağını söylerlerken, kimileri “İnsaf geçmişte kalan bir kavramdı, artık ondan söz edilemez” diyerek daha ürkütücü bir tablo ortaya koyuyorlar.

Bütün bunlar bize içinde bulunduğumuz durumun her yönüyle “kaos” içerdiğini, bundan kurtulmak için bir “yenilenmeye” ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. AK Parti ile MHP koalisyonu olmayacağı da ortaya çıktı. Bu durumda, bakalım seçime gidiş formülü nasıl olacak?