"Enflasyonda değişen bir durum yok..."

Emre ALKİN
Emre ALKİN PAYLAŞMASAK OLMAZDI emre.alkin@dunya.com

Daha önce defalarca, baz etkisinin olumsuz kısmının geçmesi için eylül ayını bekleyeceğimizi söylemiştim. Dolayısıyla temmuz ayına ait enflasyon beni şaşırtmadı. Hatta bazılarına göre beklenenden daha düşük çıktı.

Yıllık enflasyonun ise tekrar % 16'nın üzerine çıkması üzerine morali bozulanlar oldu. Bunun sebebi son bir haftadır yapılan hamasi yorumlardı. Mesela temmuz ayı enflasyon rakamının Merkez Bankası’nın faiz düşürmesi için destek olacağını söyleyenler vardı. Açıkçası bunları neye dayanarak söylediklerini bilmiyorum. Sosyal bilimlerde retorik yapmak bazen eğlenceli olabiliyor ama enflasyon ciddi bir konu ve toplumun her kesimini ilgilendiriyor. Dolayısıyla azıcık matematik ve biraz da mantık yürüterek temmuz ayında fiyat artışlarının düşük olmayacağını herkes bulabilirdi.

Enflasyon verilerinin açıklanmasından birkaç saat önce bir TV100'de “Enflasyondan sürpriz veya şok beklemeyin” diye bir açıklama yaptım. Neticede beklentilerimiz doğrultusunda gelen enflasyon rakamı, Merkez Bankası’nın son açıkladığı patikadan çıktığımızı göstermiyor. Aksine düşüş trendine girebilme ihtimalimiz hala canlı şekilde duruyor diyebilirim.

"Faiz indirimi eylülde gelmeyebilir..."

Bana göre, Merkez Bankası’nın faizler konusundaki asıl önemli kararı 24 Ekim'de gelecek. Çünkü Para Piyasası Kurulu’nun 12 Eylül tarihinde yapacağı toplantı, ağustos enflasyonu açıklandıktan sonra gelecek. Açıkçası ağustosta yıllık enflasyonda ciddi bir düşüş beklemek hayalperestlik olur. Dolayısıyla TCMB'nin bu toplantısı radikal bir karara sahne olmayacak.

Ama baz etkisinin sona ermesiyle beraber ekim ayında enflasyonla alakalı daha olumlu haberler alacağımız için faiz indiriminde en hızlı adımın ekim ayında atılacağını tahmin ediyorum. Temmuz ayındaki faiz indiriminden sonra ifade ettiğim görüşü hala koruyorum. 2019 yılını yüzde 17 politika faiziyle kapatma ihtimali hala devam ediyor.

Unutmadan: Elektrik zamlarının temmuz ayı enflasyonu üzerinde çok etkili olduğunu görüyoruz. Demek ki bu zamlar olmasaydı daha olumlu bir enflasyon rakamıyla karşılaşabilirdik. Bu ay başında gelen yüzde 15’lik doğalgaz zammının da ağustos ayı rakamlarını yukarı yönlü etkileyeceğini söylemek için falcı olmaya gerek yok. Dolayısıyla ben eylülde değil ekimde Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekliyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar