16 °C
Fatoş Karahasan
Fatoş Karahasan Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

İki başarılı reklam yedi ortak nokta

Her yıl olduğu gibi bu Anneler Günü’nde de, ekranlar duygusal reklamlarla doldu. Ben Arçelik ve Teknosa’nın filmlerini stratejiden, tüketici içgörüsüne, müzikten, uygulamaya kadar çok başarılı buldum ve keyifle izledim. Bu çalışmaları başarılı kalan yedi ortak özellik vardı:

1. Öncelikle ürün ön plandaydı. Arçelik kahve makinesinı, Teknosa’ysa geniş ürün yelpazesini merkeze koymuştu.
2. Her iki filmde de herkesin bildiği günlük gerçekler sevimli bir biçimde öyküye dahil edilmişti.
3. Müzik başlıbaşına bir karakter gibi öykülere renk katıyordu.
4. Sürpriz ögesi başarıyla kullanılmştı.
5. Oyuncu seçimleri senaryoya uygundu.
6. Esprilerle, duygusallık arasında, genç izleyicilerin de dikkatini çekecek bir denge kurulmuştu.
7. Her iki film de, tekrar tekrar izlenebilir, paylaşma isteği uyandıran, marka algısına sıcaklık katan çalışmalardı.
https://www.youtube.com/watch?v=5bUualJV0W4
https://www.youtube.com/watch?v=0g3Bhce3zdc

Nesnelerin interneti alanında yeni bir hamle

Teknoloji dünyasındaki sızıntı haberlere göre, önümüzdeki sonbaharda Google ilk akıllı saatini piyasaya sunacak. Ürün piyasaya Pixel adıyla çıkacak. Şık tasarımı, uzun pil ömrü ve yapay zeka entegrasyonu açısından çok iddialı bir giyilebilir teknoloji projesi olan Pixel şimdiden büyük heyecan yarattı. Pazarın en büyük hakimi olan Apple’ın ürünlerinde sadece kendi sistemini kullanmasına karşın, Google daha açık ve kapsayıcı bir yaklaşım benimsiyor. Bunun da, ürün başarılı olursa, Pixel’in rekabet gücünü yükselteceği tahmin ediliyor.

Özü Osmanlı’dan beri değişmeyen genç marka

1878’de Midilli’nin Komi Köyü’nde doğan, 1923’den beri Anadolu’da üretilen Komili. 2017’de Bunge Gıda bünyesine girdi. Zeytinyağı sektörünün lider markası olan Komili, yıllardır tüm Türliye’ye zeytinyağını sevdirmek ve daha çok tüketilmesini sağlamak için iletişim çalışmaları yapıyor. Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne yönelik çalışmalarıyla tanınan ödüllü şef Ömür Akkor’un hazırladığı Komili Lezzet Seyahatnamesi de bu yaklaşımın bir meyvesi. Ömür Akkor Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak, en geleneksel tarifleri, en doğal malzemeleri araştırıyor. Bulduklarını bir kültürel çerçeve içinde sunarak, tarihi günümüzle buluşturuyor, yöresel lezzetleri kayıt altına alarak tarihe bir miras bırakıyor. Bunge Gıda Direktörü Erman Erol,’un verdiği bilgiye göre, Komili’nin anıt zeytin ağaçlarının tescillenerek korunmasına yönelik yeni bir projesi daha var. . Önce, Ayvalık’ta başlayacak proje önümüzdeki dönemde tüm Türkiye’ye yayılacak.

Şimdi sıra çocuklarda

İş kadını Belgin Aksoy Berkin, “Dünyada neden bir Sağlıklı Yaşam Günü yok? diye sordum, sonra 9 Haziran’ı Dünya Sağlıklı Yaşam Günü olarak kutlamayı önerdim” dediği gün onunla beraberdim. Aksoy, çalıştı, çabaladı, dünyanın dört bir yanında knuşmalar yaptı. Hem ülkemizi tanıttı, hem de “Global Wellness Day” kavramını. Bu yıl yedinci “Global Wellness Day” tam yüz ülkede 4000 noktada kutlanacak.

Belgin Aksoy Berkin, son dönemde çocuklara yöneldi. Üniveristeler, uzmanlar ve kliniklere çalışarak, ana okulları ve ilkokullar için haftalık bir program oluşturdu. Çocukların özgüvenlerinin artması, suygusal ve bedensel sağlıklaırnın gelişmesini hedefleyen program 2018-2019 öğrenin yılında uygulanmaya başlayacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap