Yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak haberleri üzerine...

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

14 Nisan 2011 tarihinden bu yana görevde olan, 5 yıllık görev süresi sona erecek Merkez Bankası’nın 22. Başkanı Erdem Başçı’nın yerine, 19 Nisan günü yeni başkanın seçilmiş olması bekleniyor. Bu konuyu bir yandan eski Merkez Bankacılarla konuştum ve kulislerde yer alan haberleri gözden geçirdiğimde Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında farklı düşünceler olduğunu gördüm. Cumhurbaşkanlığı, “Dışarıdan yeni bir kadroyu ve başkanı” düşünüyor. Bunun nedeninin “hızlı faiz indirimi” önerisinden olduğu kulislere yansıyor. Hükümet cephesinin ise “yeni başkanın, içeriden, banka geleneğini bilen birisi olmasını”öneriyor. Bu da konuya farklı bakışı ortaya koyuyor. 

Son günlerde bazı gazeteler ve sitelerde Cumhurbaşkanlığının önerdiği bir isimde anlaşıldığı haberleri yer alıyor. 

Buna karşın Mehmet Şimşek, bu konuda bir soruya yanıt verirken, “Şunun altını net olarak çizmek istiyorum. Bütün atamalarda liyakat esas alınmıştır. Bugüne kadar böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacak” diyor. 

Eski bir Merkez Bankası yöneticisi ise “Merkez Bankası’nın kurum kimliği önemlidir. İçeriden atama doğru olur. Ama Cumhurbaşkanının hızlı faiz indirimi için dışarıdan atama isteği sonuç verirse, denenir ve sonucu kısa sürede görülür...” diyerek bu konuya eleştirel yaklaşıyor. 

Kulislerde Cumhurbaşkanlığı’nın ilk sıradaki adayının Londra’da yatırım bankası Barclay Capital’de görev yapan Murat Talayhan olduğu yönünde haberler yer alıyor. Cumhurbaşkanlığı’nın önerdiği isimlerden bir diğeri Cumhurbaşkanı’nın faiz indirimi önerisine destek veren Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Seyfettin Erdoğan. 

İçeriden aday öneren hükümet kanadının önerdiği isimler kulislerde MB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya ve MB Meclis üyesi Profesör Ahmet Faik Aysan. 

Bunlar dışında da kulislerde MB Başkanlığı için ismi geçenler var. Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, TMTF Başkanı Şakir Gül ve Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Murat Yülek bunlar arasında. 

Banka yönetiminde Başkan Yardımcıları ve Para Politikaları Kurulu üyeleri arasında da görev süreleri dolan isimler var. Bu görevlere yeni atanabilecekler konusunda kulis haberlerinde yer alan isimler arasında ise Cumhurbaşkanı Danışmanı Prof. Cemil Ertem ile Medipol Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Kerem Alkin’in isimlerinden söz ediliyor. 

Güçlü bir olasılık olmasa da Erdem Başçı’nın süresinin uzatılabileceği de finans çevrelerinde konuşulan bir konu... Buna olumsuz bakanlar faiz indirimi kararları konusunda Cumhurbaşkanı’nın “vatan hainliği” suçlamasını bile yaptığı Erdem Başçı’nın yeniden aday olmak isteyemeyeceğini, öğretim üyeliğine geri dönmek ya da bir dış göreve atanmak isteyebileceğini öne sürüyorlar.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar