11 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Dolar önceki gece yarısı 4.97’nin üstünü gördükten sonra...

Önceki gece doların piyasaların kapalı olduğu saatte 4.97 liranın üstüne çıkmasının ardından sabah saatlerinde Berat Albayrak, Merkez Bankası bağımsızlığını vurgulayıp alanının genişleteceğine yönelik açıklama yaptı. Albayrak, enflasyonla mücadele ve mali disiplin gibi konularda da geniş açıklamalar yapınca dolar 4.80 seviyesine geriledi. Albayrak'ın demeci etki ederken, içte ve dışta yeni adımlara göre değerlendirmeler yapılacağını söylemek yanlış olmaz.

Yeni devlet modeliyle ilgili birbiri ardından kararnameler yayınlanyor. Yeni yönetim şekli oluşturuluyor. Üzerinde en çok durulan konuların başında Merkez Bankası ile ilgili söylemler söz konusu oluyor. Salı günü dolar 4.69 lira seviyesindeyken, bazı kamu yöneticilerinin sürelerinde indirim yapan kararnameyle ilgili Merkez Bankası yönetiminin de süresinin beş yıldan dört yıla indirilmesi, bağımsızlığına müdahale olarak değerlendirildi. Çarşamba günü dolar 4.83 liraya yükseldi. Piyasalar kapalıyken, önceki gece saatlerinde yükselişi sürdü 4.97’nin üzerini görerek rekor kırdı.

Derecelendirme kurumu Moody’s müşterilerine gönderdiği bilgi notunda, bağımsızlığı konusunda endişeleri olduğunu belirttikleri Merkez Bankası’nın finansal sistemde dengesizliklerin düzeltilmesindeki önemli rolünün dikkate alındığında, bu yöndeki zorlukların ve meydan okumaların kredi notu için negatif sonuçlar vereceğini açıkladı.

Bu olumsuz gelişmeler karşısında dün sabah Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, Anadolu Ajansı'na ekonomi konusunda geniş açıklamalarda bulunurken, “Hiç olmadığı kadar etkin bir Merkez Bankası, yeni dönem politikamızın temel hedefleri arasında yer alacaktır. Merkez Bankası bağımsızlığı ve karar alma mekanizmalarının spekülasyonlara konu edilmesi kabul edilemez”dedi. Bu açıklama dolardaki yükselişi frenleyip 4.80’ler seviyesine inmesini sağladı.
Albayrak, ayrıca mali disiplin, ekonominin öncelik olduğu, para politikaları, finansal istikrar, şirket borçları ve yatırımlar konularında da şu açıklamalar yaptı:

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ YOK: Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Bütçeye uygun yapısal dönüşümleri hayata geçireceğiz. Bütçe dengesinin OVP hedefleri doğrultusunda gerçekleşmesine uygun Maliye politikalarını uygulayacağız.

ÖNCELİK EKONOMİ OLACAK: 2016 yılında yavaşlayan ekonomimiz 2017 yılında önemli ölçüde toparlandı. 2018 yılı başından itibaren istikrarlı ve sürdürülebilir zeminde ilerliyoruz. Önümüzdeki dönemde enflasyon ve cari dengeyi iyileştirici yönde adımlarla ekonomide dengeleme önceliğini kurgulayacağız.

FİNANSAL İSTİKRAR ÇALIŞMALARI:Finans sektörü son derecede şeffaf uluslararası kural ve politikalara uygun denetleniyor. Yeniden yapılandırma işlemleri bankacılık sektörünün doğası gereğidir. Finansal istikrar için kurumlarımız gerekli çalışmaları yapmaktadır.

SADE, KARARLI PARA POLİTİKASI:Yeni dönemde Merkez Bankası hedefleri doğrultusunda daha öngörülebilir sade ve kararlı bir politika uygulamasının destekçisi olacağız.

Albayrak, ülkemizdeki şirket borçlarının hem benzer ülkelerle karşılaştırıldığında, hem de GSMH’ye oranlandığında sürdürülebilir seviyede olduğunu da belirtti. Yeni dönemde sağlam temellere dayalı istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ortaya konacağını, yatırımcıların ilgisini daha da artacağına açıklamalarında yer verdi.

Albayrak’ın dünkü açıklaması olumlu karşılandı. Ancak, içte ve dışta beklentilerin yeni kararlar alındıkça, adımlar atıldıkça değerlendirileceği görülüyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.