25 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

"Elbette Marmaris" diyerek bir turizm tartışması

Turzimde son yıllarda derinleşen krizden çıkış ve sekördeki olumsuz etkileri en aza indirebilmek için çeşitli toplantılar, çalışmalar yapılıyor. Bunların bir yenisi Marmaris Belediyesi evsahipliğinde, Turizm Araştırmaları Derneği’nin (TURAD) katkılarıyla hafta sonunda Marmaris’te yapıldı. Geçtiğimiz sezon içinde özellikle iki bayram arasında tatillerini Yunanistan’da geçiren Türklerin sayısının 1.5 milyona ulaşması, turizmcilerin gündemine, “Tatil neden bizim sahillerimizde Marmaris’te olmasın?” sorusunu getirdi.

Gazeteci ve yazarların da katıldığı toplantıda, Güney Ege’nin eşsiz değerleri, yerli ve yabancı tatilciler için “Elbette Marmaris” denilmesi için gerekenler ortaya konuldu. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Marmaris her şeyi hakeden bir turizm merkezi. Yerli yabancı kentlere göre birçok avantaja sahip. Siyaseten Avrupa ile yaşanan olumsuz tablodan biz de etkilendik. Biz, misafir memnuniyetini artıran butik bir tatil kenti olarak eksiklerimizi giderici, günü birlik sıkıntılarımızı ortadan kaldırıcı çalışmalar yapıyoruz. Olumsuzlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum” değerlendirmesiyle içerisinde bulunulan durumu ortaya koydu.

TURAD başkanı olarak turizmle ilgili projelarde yer alanTurizm eski Bakanı Bahattin Yücel, turizmde sorunların nasıl çözülebileceğine değinirken, “Yerel yönetimlerin öncülüğünde, sektör temsilcilerinin katkılarıyla sorunlar belirlenip çözülecektir. Turizmin herşeyden önce toplumsal yaşamın bileşeni olduğu bilinmelidir. Bunun için çok büyük kaynağa ihtiyaç yok. Eldeki imkanları koordineli kullanmak yeterli olacaktır” görüşünü ortaya koydu.

Toplantıya katılan Hürriyet’ten Yalçın Bayer, Posta’dan Yazgülü Aydoğan, DÜNYA’dan Ferit Parlak, Milliyet’ten Sina Koloğlu, Sputnuk’ten Yavuz Oğan, Turizm Yatırım Dergisi’nden Sebahattin Ercan, Sözcü’den Barış Özkan, Ümit Aslanbay ve Erdal Güven tartışmalara katılıp görüş bildirerek katkıda bulundular.

TURAD turizmle ilgili tek tek olayları ele alıp çözüm üretmeye çalışıyor. Bundan önce Dikili’de ve İstanbul’da Samatya’ya ilginin artırılması konularında da yerel unsurlarla projeler geliştirmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap