Hanwha, Türkiye’deki şirketlerini devrediyor

Kerim ÜLKER
Kerim ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında gösterilen Güney Koreli Hanwha, 5 yıl önce aldığı Türkiye’deki yatırım sürecini sona erdiriyor. 2014 Mayıs ayında önce İstanbul’da açtığı ilk şirketi ile Türkiye’ye adım atan Hanwha, önce ihale ile aldığı YEKA projesindeki paylarını Kalyon Grubu’na sattı, ardından sahibi olduğu 18 farklı şirketini devretmeye karar verdi. Hanwha, Aceka Turizm, Altaylar Altyapı ve Malzeme, Bilgidar İletişim, Buselik Enerji Sanayi, Dimetoka Enerji, Efl ak Enerji Sanayi, Greenland Altyapı ve Malzeme, Hazar Altyapı, Hersek Enerji, İsfahan Enerji, Kanije Enerji, Kartal Altyapı ve Malzeme, Kent Altyapı, Lisola Elektrik Üretim, Onan Enerji Üretim, Segah Enerji, Turaneli Enerji ve Yama Enerji adlı şirketlerinin tamamını devrediyor. Hanwha’nın yüzde 100 hissesine sahip olduğu bu 18 şirketin neredeyse tamamı güneş enerjisi alanında çalışıyor. Güney Koreli dev, 18 şirketin hepsini Adıyamanlı iki aileye satacak. Adıyamanlı Güçlü ve Turanlı aileleri ile masaya oturan Koreli Hanwha anlaşırsa, Türkiye’den çekilmek için önemli bir adım atacak.

Bu şirketlerin neredeyse önemli kısmı 50 bin TL sermayeye sahip. Ancak Aceka Turizm’in sermayesi 4.9 milyon, Bilgidar İletişim gibi firmaların sermayesi ise yaklaşık 3 milyon lira civarında.

TÜRKİYE’YE MİLYAR DOLARLIK GİRİŞ

“Enerji alanında Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltacak olan ilklerin fabrikası” sloganıyla tanıtılan Hanwha’nın Ankara’daki tesisinin temel atma töreni 2017’de yapılmıştı. 1.3 milyar dolarlık maliyete sahip devasa projeyi Güney Kore'nin en büyük şirketlerinden Hanwha ile Türkiye'nin önde gelen firmalarından Kalyon Grup ortaklaşa yapmak için çalışma başlatmıştı. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın yer aldığı temel atma töreni ile YEKA- Fotovoltaik Hücre ve Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi’nin hayata geçmesi planlandı.

Bilindiği üzere Konya Karapınar'da Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde bulunan ve 1.000 megavat kapasite tahsisli Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı YEKA-1 Güneş Enerji Santrali (GES) ihalesini, 2017 yılı Mart ayında Kalyon-Hanwha Grubu kazanmıştı. İhalenin üzerinden neredeyse 2 yıl geçmesine rağmen projeye tamamlanmadı. Ardından Kalyon ile Güney Koreli Hanwha, ortaklığı sonlandırma kararı aldı. Koreli dev, hisselerini Kalyon’a devrederek Türkiye’den çıkmak için ilk adımını atmıştı.

18 şirketini satarak Güney Koreli şirket, bu süreci tamamlamak üzere. Türkiye, birkaç milyar dolarlık Volkswagen yatırımı için gecesini gündüzüne katmış durumda. Vergi indirimleri, alım garantileri en çok konuşulan konular arasında. Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden biri olan, toplam aktifleri 166 milyar doları bulan, cirosu ise 56 milyar dolara varan Hanwha’nın Türkiye’de varlık satışına girmesi pek dikkate alınmıyor nedense…

“Dünyanın en pahalı fuarına Rus üreticileri de dahil ediyoruz”

Rusya Federasyonu ve Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere, tatil ve alışverişi birleştirerek bölgedeki hazır giyim alıcılarını ülkemizde ağırlayan Dosso Dossi organizasyonu Moskova'da fuar düzenledi. Onlarca butik sahibi hazır giyim alıcısının katıldığı etkinliğe Rus üreticiler de davet edildi. Yurt dışında Azerbaycan Bakü ve Kazakistan Almatı’dan sonra Rusya'nın başkenti Moskova’da düzenli fuar organizasyonunun ilk adımını attıklarını belirten Dosso Dossi Holding CEO'su Hikmet Eraslan, devletten bir kuruş destek almadan düzenledikleri fuarlar sayesinde beş bin olan katılımcı sayısını kısa vadede yüzde 20, orta vadede yüzde 50 artırmayı amaçladıklarını bildirdi.

Organizasyonun davetlisi olarak bir grup gazeteci ile birlikte katıldığımız etkinlikte sohbet ettiğimiz Hikmet Eraslan, her yıl Antalya'da iki kez düzenledikleri hazır giyim alım fuarlarını dış ülkelere de açma nedenlerini şöyle özetledi: "Ruslar'ın Sovyet döneminden kalma bir alışkanlıkları var. Butik sahipleri, önemli ticaret pazarı Sadovod'a sabahın erken saatlerinde gelip ürünleri buradaki toptancılardan alıyorlar. Pazarda incelemlerde bulunduğumuzda gördük ki Türk malları satılıyor. Burada fuar yapmamızın amacı İstanbul'a gelmeyen veya gelemeyen alıcıların ayağına gidip Türk ürünlerini doğrudan pazarlamak ve Dosso Dossi sistemine dahil etmek. Bir defa dahil olup memnun kaldılar mı, sonrası zaten geliyor. Bir de Rusya ve bölgedeki üreticiler hazır giyimde aşama kaydettiler. Yakında Laleli, Osmanbey piyasasının önemi azalacak. "

50 MİLYON DOLARLIK BÜYÜKLÜĞE GELDİ

Daha önce ihracatçılar birliği bünyesinde düzenlenen fuarlara katıldıklarını ancak bu sefer Dosso Dossi olarak bir fuar düzenlediklerini belirten Hikmet Eraslan, "Hazır giyimde yaklaşık beş milyar dolarlık bir bavul ticareti var. Biz bunun 50 milyon dolarını Dosso Dossi ile kayıt içine alıyoruz. Ve bugüne kadar devletten bir kuruş destek almadık. 15 yıl önce Antalya'da 45 müşteri ve 300-400 bin dolarlık ciro ile işe başladık. Bugün 45-50 milyon dolara geldik" diye konuştu.

Erarslan, “Metrekare anlamında bakıldığında sektörde dünyanın en pahalı fuarını yapıyoruz , 40 metrekarelik alan bin dolara eş değer” dedi.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar