12 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

KOBİ’ler, ödemede vade uzatan şirketler, belediyeler ve kamudan şikayetçi

KOBI’lerin alacaklarında vade uzatılması konusundaki şikayetmlerini arkadaşımız Sercan Akınca haberleştirmiş. KOBİ yöneticileri iş yaptıkları büyük firmalar, belediyeler ve kamu kuruluşlarının ödemelrinde vade uzatmalarından ve kendilerine zarar vermesinden şikayetlerini dile getiriyorlar.

Bugünlerde iş dünyasında en çok duyduğum şikayet, “alacak tahsili/zamanında ödeme yapılmaması”. Arkadaşımz Sercan Akıncı’nın haberinde görüşlerine yer verilen KOBİ yöneticileri de bu alanda vade uzatan büyük şirketlerden, belediyelerden ve kamu kuruluşlarından şikayetçi olduklarını dile getiriyorlar. Büyük firmaların devlet teşvikleri ve KGF gibi imkanlardan yararlanan KOBI’lere, “paranız var” diyerek ödemelerde vade uzattıkları bilgisi haberde yer alıyor.

Mal alımlarında Ticaret Kanunu hükümlarine göre vadelerin 60 günle sınırlı olması gerekirken, bir yıla kadar vadelerin uzatıldığını iddia eden KOBİ yöneticileri, “Üzerimize binen bu yüklerle mal verip, alacaklı olduğumuz büyük şirketleri, belediyeleri ve bazı kamu kuruluşlarını fonlamak durumunda kalıyoruz” diyerek şikayetlerini dile getiriyorlar. Bu ödeme gecikmelerini karşılayabilmek için kredi kullanmak zorunda kalan bazı KOBİ’lerin bu yüzden zora düştüğünü, hatta sistem dışına çıktığını da iddia ediyorlar.

Bu konudaki şikayetleri değelendiren ASO Başkanı Nurettin Özdebir’in çözüm önerisi de haberde yer alıyor. Özdebir, yeni bir fonlama önerisini, “Bankalar beni fonlayacağına, benden mal alanları fonlamalı. Tüketici kredisine benzer bir modeli sanayici için de uygulamalı” diyerek dile getiriyor.

Haberde, ödeme yapmayan belediyelerden şikayet eden bir KOBİ yöneticisi, tehditle karşılaştığını dile getiriyor, “Zamanında ödeme istediğimizde, belediyeler ’Para yok’ diyorlar. İsrar edersek, ‘Git dava aç. O zaman sonucuna katlanırsın. Bir daha ihale alamazsın’ diye tehdit ediyorlar” ifadelerini kullanıyor.

Kamu yöneticilerinin bilerek, isteyerek ödemeleri geciktirdiğini, adeta bu şekilde davranarak KOBİ’lerin batmasını istediklerini dile getiren bir KOBİ yöneticisi ise “Bir iş yaptığınızda doğan 2 milyonluk alacağınızı iki yılda ancak alabiliyorsunuz. İki yılda kur nereden nereye geldi? O para alınsa bile pul oluyor” diyerek haberde şikayetini ortaya koyuyor.

KOBİ’lerin bu şikayatleri ele alınmalı, ASO Başkanı Özdebir’in önerisi gibi öneriler hayata geçirilerek, KOBİ’lerin alacak tahsilleri düzenlenebilmeli. KOBİ’lerin büyük şirketler, belediyeler ve kamu kuruluşları tarafından ezilmelerinin önüne geçilmelidir. Ekonomimizin kılcal damarlarını oluşturan KOBİ’lere verilecek zarar bütün ekonomimiz üzerinde olumsuzluklara yol açar...

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.