21 °C
Hilmi Develi
Hilmi Develi EKONOMİDE SATIR ARASI hilmideveli@gmail.com

Memurluktan İkitelli OSB Başkanlığı’na… (I)

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Tunalı ile, Denizcilik Bankası TAO’da (12 Eylül sonrası Türkiye Denizcilik İşletmesi adını aldı) ikimiz de 1970 yılında işe başlamış, uzun yıllar birlikte çalışmıştık. Çalışkanlığının yanı sıra iş ve sosyal yaşamında çok hareketli bir kişiliği vardı. 

Her konuşmamızda “bir gün kendi işimi kuracağım” dediğinde, “mali müşavirlik mi yapacaksın?” sorumuza yanıt olarak, “inşaat- taahhüt işleri yapmayı hedefl iyorum” derdi. 

Birkaç yıl sonra ailece inşaat- taahhüt şirketi kurduklarını söyleyip, “bir süre onlar götürecek, sonra ben de onlara katılırım” dediğinde şaşırmamıştık. “Mesai bitiminde, tatillerde soluğu şirketin aldığı taahhüt işlerinde alıyorum, bu da hoşuma gidiyor” derdi. 

1986 yılında mali işler bölümünde üst düzey bir konumda iken bu görevini bırakarak aile şirketinin yönetimini üstlendi. 

Nihat beye “benim hatırladıklarım bunlar, sonrasını, bugün geldiğin konumunu anlatır mısın” dediğimde, gülerek; “anlatacaklarım, buradaki görevimde yapacaklarım o kadar çok ki hepsini yazacak mısın?” dedi. “Merak etme, söz, iki bölüme sığdırırız olur biter” dediğimde anlatmaya başladı: 

“İnşaat taahhütleri işini yapan İntur Anonim Şirketi’nde yönetim kurulu başkanı olduktan sonra 17 yıl boyunca 200 bin metrekare kapalı alan inşaatı ve çok sayıda çeşitli altyapı işlerini başarıyla bitirdim. Çocuklarımla birlikte kurumsal bir yapıya kavuşturduğumuz tam anlamıyla bir aile şirketiyiz. 

Şu anda daha çok İkitelli OSB‘ye zaman ayırıyorum. Şirketimde yaptığım iş ise onursal yönetim kurulu başkanlığı. İkitelli OSB’de taahhüt işleri yapmaya başlayınca toplumsal sorumluluk bilinci ile arkadaşlarımla birlikte İkitelli Tümsan 2 Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ni kurduk ve burada 15 yıllık bir süreçte yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevini üstlendim. 

2008 yılında da İkitelli İOSB Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildim. Bu görevi 3 yıl yaptıktan sonra yönetim kurulunun kararı ile 2011 yılı şubat ayında İOSB başkan vekilliği görevine getirildim. 

İkitelli OSB’de statü gereği yönetim kurulu başkanlığını İstanbul Valisi yapmakta . 25 Ocak 2012’de olağanüstü ve 29 Ocak 2014’te de yapılan olağan İOSB Genel Kurulu’nda seçildiğim bu görevi sürdürmeye devam ediyorum. 

Başkan Vekili ne iş yapar dersek, İOSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı, İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni Mutlu’ya vekâlet eden makamdır. 
2011’de Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nda (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen arkadaşlarımızla birlikte ülke genelinde konuşlanmış ve sayısı 287’ye ulaşan OSB’lerin sorunlarına çözümler üretiyoruz. 

Yaklaşık 700 hektarlık bir alan üzerinde 38 sanayi kooperatifi ve 30 bin işyerinde çalışan sayısı ise 300 binlere yaklaşan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, üretim kapasitesi ve işyeri sayısıyla Türkiye’nin en büyük sanayi ve ticaret merkezi konumunda. Bu haliyle Güneydoğu Anadolu Projesi’nden (GAP) sonra ülkemizin en büyük projesi olma unvanına sahip İOSB, Türkiye’nin ve Avrupa’nın ise en büyüğü olarak tanınıyor. Kuruluşundan bugüne kadar kooperatifl erin ve İOSB yönetimlerinde görev alarak bu devasa OSB’ye katkı koyanların hepsine şükranlarımı sunuyorum. Sayın valimizin başkanlığında bütün yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte mevcut sorunların üstesinden gelerek İOSB’yi dünya standartlarında bir yapıya kavuşturmayı hedefl iyoruz.” 

Nihat beyin soluklanmasını sağlamak için araya girip, “Tümsan 2 Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanlığı, İOSB Başkan Vekilliği, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeliği bir de aile şirketinin onursal başkanlığı kendine, eşine, çocuklarına, torunlarına zaman ayırabiliyor musun? diye sordum. 

Verdiği yanıt ilginçti: “Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘mevzubahis vatan ise gerisi teffaruattır’ sözünü hatırlatırım. Büyük önderimizin bu sözünü şiar edinerek ülkesine severek hizmet eden insanlar gibi ben de bu bilinç ve sorumlulukla bulunduğum görevlerde ülkeme hizmet etmeye gayret ediyorum” diyerek memurluktan bugünkü konumuna geldiği süreci anlattı. 

Nihat beye verdiğim sözü tutarak önümüzdeki hafta da İOSB’de yaptıklarını ve yapacağı projelerini sizlerle paylaşacağım.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.