29 °C
Hilmi Develi
Hilmi Develi EKONOMİDE SATIR ARASI hilmideveli@gmail.com

Memurluktan İkitelli OSB Başkanlığı’na… (II)

Geçen haftaki yazımda, İOSB Başkan vekilliği görevini üstlenen Nihat Tunalı’dan memurluktan, bugün geldiği konuma uzanan yolu ve yönetime geldikten sonraki süreçten bahsetmiş bugünkü yazımda da İkitelli OSB yönetim kurulu üyeliği ve daha sonra seçildiği Başkan vekilliğinde yaptıklarını/ yapacaklarından bahsedeceğimi yazmıştım. Nihat bey bu bölüme ilişkin konuşmasına şu sözlerle başladı: 

“Dağıtım merkezi binamızın son düzenlemelerinin yapılarak faaliyete geçirilmesi, işletmeler üssü eğitim merkezinin yapımının tamamlanması, bölgedeki yüksek gerilim hava hatlarının tamamının yeraltına alınması, uzaktan sayaç okuma, Skada sistemi kurulmasına yönelik başlatılan çalışmaları sürdürüyoruz. Ocak ayında planladığımız, 5 bin adet işyerini denetleme ve bunlardan en az 3 bin 500’ünü ruhsatlandırmayı, ayrıca 500 adet ruhsatı yenilemeyi, imar ile ilgili iskân almamış Cila ve Nikelajcılar Kooperatifimize ve kısmi iskân alan 5 kooperatifimize iskân verme, kısmi yapı ruhsatı verilen 5 kooperatifimize ruhsatlarını verme çalışmalarını sürdürüyoruz. 2013 ve 2014’te eğitim öğretim yılında açtığımız Endüstri Meslek Lisesi’nin bölge ve Türkiye için örnek model oldu. 700 öğrenci ile eğitime başlayan okulumuzda okumak isteyen öğrencilerin talepleri 15 bine ulaştı. Bu yıl tamamlayacağımız ek bina ile 36 derslik ve 14 atölyelik ilavesiyle öğrenci kapasitesini artıracak 2 bin 500-3 bin öğrenci sayısına ulaşacağız. Bu okulun altyapısıyla üniversite yatırımını da planlarımız arasına aldık. Plan tadilini yaptık ve bakanlık onayladı. Önümüzdeki günlerde İkitelli OSB MYO'yu açarak eğitim sürecinde gelişimimizi sürdürüp örnek olmak istiyoruz. 

Geçtiğimiz yıl Demirciler Sanayi Sitesi’ne inşa edilen önümüzdeki günlerde açılışını yapacağımız Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkı, hem bölgedeki sanayicilerin Ar-Ge ihtiyacına çözüm olacak, hem İkitelli’nin potansiyeline katma değer sağlayarak ülke ekonomisini büyütecek. Yıllardır kangren haline gelen ‘teyzid-i bedel’ sorunu TBMM’de kabul edilen yasa ile çözüldü. Türk Telekom’la yapılan işbirliği protokolüyle İkitelli OSB iletişim altyapısını fibere dönüştürmeye başlayacağız. Bu teknoloji işbirliği ile başta KOBİ’lerimiz olmak üzere tüm işletmelere avantaj sağlayacak teknoloji çözümleri sunulacaktır. 

Bölgemizde konuşlanmış sosyal tesis alanı olan kooperatif yönetimlerimiz yürüttükleri projeler sayesinde İkitelli OSB prestij binalarına kavuştu. Aynı zamanda ticaret noktalarının bu alanlara yoğunlaşması da farklı bir avantaj oldu Kooperatifl erimiz , değişim ve dönüşüm sürecinde ağırlıklı olarak İkitelli’de üretimin devam etmesini, ticaret merkezlerinin de bölgenin dokusunu bozmayacak yapıda gelişmesini istiyor. İkitelli OSB Yönetimi olarak bizler de değişim sürecini ve ihtiyaçlarını belli bir strateji temelinde yürütülecek projelerimizi hazırlıyoruz. Örneğin OSB’mizde faaliyet yürüten firmalarımızın ürünlerini teşhir edecekleri fuaye alanı, mütevazı ölçülerde bir meydan, bölgede eksikliği hissedilen en az 3-4 yıldızlı otel, kongre salonları, prestij ofisleri ile çarşı yapısını projelendiriyoruz. Projemiz 50 bin metrekare alan üzerinde yaklaşık 80 bin metrekare kapalı alanı kapsayacak. 

Daimi fuar alanı 7 gün açık olacak ve projenin en önemli özelliği ise binanın tamamen yeşil bina sertifikasyonuna sahip olmasıdır. Bölgemizde çalışan kadınlarımıza kolaylık sağlayacak kreş yapılmasını gerçekleştireceğiz . Bir önemli projemizde, mevcut tehlikeli atıkların kontrol altına alınması maksadıyla sınırlarımız içerisinde Tehlikeli Atık Ara Depolama Transfer İstasyonu’nu en kısa zamanda hizmete alarak, tehlikeli atıkların buralarda depolanması ve lisanslı tesislerde bertaraf edilmesi sağlayarak hem sanayicimizin yükü azaltılacak, hem de yaşanılır güzel bir çevre için sorumluluğumuzu yerine getirmiş olacağız.” 1970 yılında birlikte memurluğa başladığımız değerli dostum Nihat Tunalı’nın ticari hayata başlama öyküsü ile İkitelli OSB Yönetim kurulu üyeliği ve daha sonra İOSB Başkan vekilliği sürecinde yapılan çalışmaları ve geleceğe yönelik arkadaşları ile birlikte geliştirdikleri projelere ilişkin heyecanla anlattıkları özetle bunlar... 

Değerli dostum Nihat Tunalı’ya başarılarının devamını, kendisine ve yönetimdeki arkadaşlarına kolaylıklar diliyorum. Okurlarımızın ve gazetemiz çalışanlarının bayramını kutluyorum.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.