10 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Merkez’den Londra seyahati öncesi faizde sadeleştirme kararı geldi

Mehmet Şimşek ve Murat Çetinkaya’nın Londra gezisi öncesi, Merkez Bankası’nın 1 Haziran’dan geçerli sadeleştirme kararı açıklandı. Ocak 2017’den bu yana yüzde 8.25 olan politika fazini böylece 8.25 puan artarak 1 Haziran’dan geçerli olarak 16.50 seviyesine yükselecek. Merkez Bankası'nın bu kararı, TL’nin dolar karşısında değer kazanmasına yol açtı.

Buarada, mevduat ve kredi faizlerinde de artış olabileceği beklentisi gündeme geldi.

Yılbaşından bu yana TL’nin yüzde 20’ye varan kaybıyla doların 4.9290’a kadar yükseldikten sonra adımlar atılmaya başladı. Önce geç likidite penceresi faizi 300 baz puan artırıldı.

Ardından döviz kazandırıcı hizmetlerde reeskont kredilerinin zamanında ödenmesi durumunda dolar kuru 4.20 olarak sabitlendi. Türk Eximbank da döviz cinsinden kullandırdığı kredilerin tamamını, ihracatçıların talep ettikleri döviz cinsinden kullandırmaya başlayarak, ihracatçıların TL kullanımında kur zararını önleme kararı aldı. Bunun ardından Merkez Bankası (MB) uzun süredir beklenen sadeleşmeye giderek, 1 Haziran’dan geçerli olarak bir haftalık repo faizini 16.50 olarak belirledi. Böylece Ocak 2017’den bu yana yüzde 8.25 olan politika faizi 8.25’lik artışla 16.50 seviyesine yükseltilerek, geç likidite penceresi faizi ile eşitlenmiş oldu.

MB'nin açıklamasında “Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verilmiştir. Bu doğrultuda; Bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranı MB politika faizi olacaktır. Bu oran mevcut fonlama faizine (yüzde 16.50) eşitlenecektir” denildi. Yeni uygulamanın 1 Haziran’dan başlanacağı bilgisinin yanında gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranlarının bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranına kıyasyla eksi/ artı 150 puanlık bir marj ile belirleneceği belirtilerek sadeleştirme konusu ve oluşturulan faiz koridoru belirlenmiş oluyor.

Bu sadeleştirme kararının açıklanmasıyla doların TL değeri 4.55 seviyesine geriledikten sonra 15.30’da 4.59 seviyesindeydi. Böylece, 23 Mayıs günü 4.9290 seviyesini gören doların TL karşılığında 6 gün içinde 33 kuruşluk bir gerileme sağlandı.

Bu sadeleştirme kararı olumlu karşılanırken, bu karara bağlı olarak kredi faizleri ve mevduat faizlerinde de artış bekleniyor. Mevduat faizlerinin yüzde 16 seviyesine yükselmesi, kredi faizlerinin de bunun iki puan üzerinde oluşabileceği hesaplanıyor. 7 Haziran’da Merkez'in 150 baz puanlık bir artış daha yaparak istikrarı pekiştireceğini düşünenler de var.

Son dönemdeki doların TL karşısında hızlı değerlenmesi karşısında iş dünyası güven için istikrar beklediklerini sık sık tekrarlıyorlardı. Bu sadeleştirme kararı ardından ilk değerlendirmeler kararın olumlu olduğu yönünde. Ayrıca, kararı işin sahibi olarak MB'nin almış olması ve beklenen faiz artışı ile sadeleştirmeyi yapmış olması da olumlu olarak değerlendiriliyor.

Bu kararların Mehmet Şimşek ve Murat Çetinkaya’nın Londra ziyareti öncesi alınmış olmasının, Londra’daki toplantıda ellerini güçlendireceği yorumlarını da beraberinde getirdi.

Cumhurbaşkanı'nın Londra ziyareti sırasındaki söylemiyle doğan olumsuz havanın da giderileceği düşüncesi de bu yorumlara ekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.