Topbaş ve TUSAŞ uzayda ortak oldu

Kerim ÜLKER
Kerim ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Türk havacılık ve savunma sanayisinde önemli bir işbirliği kararı alındı. Sektörün iki önemli oyuncusu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ve MMT Holding AŞ (MMT), C Tech çatısı altında ortak girişim şirketi kurdu. Ocak ayında resmi kurumlara başvuran ortaklığa dün Rekabet Kurumu vize verdi, karar metni açıklandı. Yeni ortaklık TUSAŞ'ın, ulusal ve uluslararası pazarlara sunmak üzere havacılık, uzay sanayisi, savunma ve telekomünikasyon alanlarında müşterek çözümler geliştirmek, üretim, modernizasyon, sistem entegrasyonu ve benzeri alanlarda faaliyet göstermek için MMT'ye ait bir kısım C Tech Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ hisselerini satın almasıyla C Tech çatısı altında ortak girişim şirketi oluşturacak. Türksat 6A Projesi’nde de yer alan C Tech’in sahibi MMT Holding, Türk ekonomisinin önemli ailelerinden Topbaş’a ait.

İki veliaht şirketin sahibi

Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden BİM’in ana ortaklarından Topbaş Ailesi’nin veliahtlarından Mahmud Muhammed Topbaş MMT Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı. Kardeşi Musa Topbaş ise başkan yardımcılığını üstlenmiş durumda. 2016’da kurulan MMT Holding’in sermayesi 30 milyon lira. İş kolu ise ‘finans kuruluşları’ olarak yer alıyor. Her iki kardeş, 1.2 milyar dolarlık servetiyle Forbes’un açıkladığı listede Türkiye’nin en zengin 32’nci ismi Mustafa Latif Topbaş’ın çocukları.

2020’de tamamlanacak Türkiye’den fırlatılacak

Hatırlatmakta fayda var. 2015’te Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu olarak tanıtılan Türksat 6A için imzalar atılmıştı. Yaklaşık 545 milyon liraya tamamlanacak projenin yazılımını MMT Holding’e ait C Tech adlı şirket üstlenmişti. Projede, C Tech dışında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK, TUSAŞ ve ASELSAN var. TUSAŞ’ın Ankara’daki tesislerinde üretimi devam eden uydunun Aralık 2020’de tamamlanması bekleniyor. Türksat 6 A’nın fırlatma takvimi henüz belli değil ancak lokasyon olarak Türkiye’den fırlatılması gündemde.

***

Beko, Inter’e beyaz eşya üretecek

Barcelona ile yaptığı sponsorluklarla dünya spor camiasının dikkatini çeken Beko, büyük ses getirecek bir başka işbirliğine daha hazırlanıyor. Ancak bu kez forma sponsorluğu değil, ürünle ilgili. Koç Grubu’nun beyaz eşya ve teknolojik ürünlerde en önemli markası Beko, İtalyan futbol devi Inter Milan’a özel ürün üretecek.

Bir anlamda Beko, Inter markalı buzdolabı, çamaşır makinası, fırın ve bulaşık makinası imal edecek. Ancak Beko logosunun olup olmayacağı veya ürünlerin neresinde yer alacağına yönelik bir bilgi yok.

Inter markalı ürünler ilk önce Çin’de satılacak. Beko’nun bu projedeki işbirliği yaptığı şirket ise Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Suning.

Inter’e 700 milyon euro ödedi

Bilindiği üzere, 2016’da İtalyan Serie A takımlarından Inter Milan'ın yüzde 68.55 hissesi Çinli Suning Grubu'na satılmıştı. Çinli şirket, İtalyan kulübüne aldığı hisse için yaklaşık 270 milyon euro ödeme yapmış, kulübün borçlarını da kapatmayı taahhüt etmişti. Böylece satış anlaşmasının toplam değeri 700 milyon euroya ulaşmıştı.

Inter Milan’ın diğer ortağı Endonezyalı Erick Thohir'in ise kulüpte yaklaşık yüzde 31 hissesi var. Yüzde 19’u Çinli ticaret devi Alibaba’ya ait olan Suning’in marka değeri 14.8 milyar dolar. 32 bin çalışanı bulunan Suning, Forbes’un açıkladığı listeye göre dünyanın 394’üncü büyük şirketi. Şirketin satışları 23 milyar dolar. Hatırlanacağı üzere Beko, Barcelona Futbol Kulübü (FCB) ile 2014 yılından beri yürüttüğü sponsorluğu şubat ayında 3 yıl daha uzatmıştı.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar