7 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Yeni yıla girerken dünyada eski yıldan Trump esintileri

Yeni yıla girerken söylemleriyle, kararlarıyla eski yıla damgasını vuran olumsuzluklar yaratan ABD lideri Trump’ı anmak istedim. Onun Kuzey Kore lideri Kim ile dehşet verici diyaloğuna da değindim...

Yeni yıla girerken dünyada eski yıla damgasını vuran lider olarak koltuğunda birinci yılını dolduran Trump’ı ve onunla atışmaya giren Kuzey Kore’nin çılgın lideri Kim Yung Hu’yu hatırlamak gerekiyor. 2017 dünyada tek adamlığın yaygınlaştığı bir yıl oldu. Dünyaya kendince düzen vermek isteyen ABD lideri Trump, söylemleriyle kendinden en çok söz ettiren liderdi.

Trump, ABD’nin gerçeklik ötesi yalanı öğrenmesini sağladı. Ama dünyada “ABD Çağı"nı başlatma savını yerine getiremedi. Aralıkta Senato’dan geçen vergi tararısıyla, “zenginden az yoksuldan çok" almanın yolunu açtı. İklim Konferansı'ndan imzasını çekti. Güvenlik strateji belgesiyle, “soğuk savaş” esintilerini geri getirdi.

Trump, İklim Konferansı'ndan imzasını çekerken ülkesi soğukla karşılaşınca yılın esprisi haline gelen şu sözleri söyledi: “Küresel ısınma mademki bizim paramızla ortaya çıktı, biz bu yıl en kötü soğuklardan birini yaşıyoruz. Bizim dışımızdaki dünya biraz bu paranın yarattığı sıcaklığı yollasın ısınalım!”

Oysa, yıl içinde ABD’nin iki eyaletinde kasırga felaketinin neden olduğu 190 milyar dolardı.Uzmanlar 2018 yılında da kasırgaların yaşanmasını kaçınılmaz görüyorlar. Kuzey Kutbu'nda ısınmanın arttığını, kutup ayılarının yaşam koşullarının zorlaştığını, iklim değişikliğinin göstergeleri olarak vurguluyor ve ABD’de bu yıl da kasırgalar yaşanacağı beklentisini dile getiriyorlar.

ABD lideri Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında dehşet verici bir söz düellosu yaşanması da 2017’nin siyasal fırtınası oldu. Kuzey Kore’nin füze denemeleri üzerine Trunp, BM'de konuşurken, "Halkını açlığa mahkum eden ve öldüren deli. İntihar misyonu olan roket adam" değerlendirmesini yapınca, önce BM’de Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yung Hu, “Şöyle bir deyim vardır; köpekler havlasa da gösteri devam eder. Eğer Trump bizi köpek havlamasıyla korkutacağını düşünüyorsa, belli ki hayal kuruyor” yanıtını verdi. Kuzey Kore lideri Kim de Trump’a “Akıl hastası bunak” nitelemesiyle yanıt vererek çatışmaya tuz biber ekti.

Bütün dünya ellerinde büyük silah gücü olan bu iki liderin(!) söz düellosuyla tırmandırdığı bu “dehşet dengesini” korku içersinde izledi/ izlemeyi sürdürüyor...

Trump’ın dünyada şaşkınlık yaratan kararları sadece bunlar olmadı. Yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklandı. Gözaltına alınan bu ülke vatandaşlarının sınır dışı edilmesi kararı ABD'de mahkemelerce önlendi. ABD’den ülkemize de vize yasağı getirildi. Yasağa karşı bizden yasak getirilince aralık sonunda vize yasağına karşılıklı son verildi.
17 Aralık’ta Trump 55 sayfalık ABD ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. Bu belgede Rusya, Çin ve İran gibi ülkelerden şikayetler yer aldı. Çin ve Rusya, ABD Güvenlik Strateji Belgesi'ni, “Emperyalist ve tek boyutlu dünya özlemi” ve “Soğuk savaş mantığının unsuru” olarak nitelediler. Evet yeni yıla girerken, eski yıldan Trump esintilerinin bir bölümü böyleydi. 2018’de ona dünya halkları adına aklı selim hissederek yazımıza nokta koyalım...

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.