7 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Yerli otomobil üretecek beş babayiğit firma imzayı attılar

Cumhurbaşkanı'nın milli otomobil üretimi için çağrıda bulunduğu babayiğit firmaların kimler olduğu dün düzenlenen toplantıda, Ortak Girişim Grubu'nun 5 firmasının adının açıklanmasıyla duyuruldu. Bu firmalar, kurdukları ortaklıkla 2019 yılına kadar üretecekleri elektrikli otomobilin prototipini hazırlayıp, 2021 yılında seri üretimle ticari satışının başlatılmasıyla Cumhurbaşkanınca görevlendirildiler. Törende Erdoğan ilk üretimlerine bedelini ödeyerek talip olduğu sözünü de verdi.

Yerli otomobili üretecek beş babayiğit firma Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı, Ortak Girişim Grubu'nda yer alan Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell, Zorlu Holding firmalarını tek tek tanıttı. Bu işin koordinasyonunda TOBB ve Bilim Sanayi Bakanlığı'nın yer aldığını belirtip, “Bu işin sorumluluğunu sizin üzerinize yüklüyoruz. Biz de size her türlü desteği vereceğiz” dedikten sonra, imza törenini gerçekleştirdiler. Cumhurbaşkanı konuşmasında, prototipin 2019 yılında ortaya çıkacağını, 2021 yılında ticari satışının başlayacağını belirtirken, “İlk üretilecek otomobile bedelini ödeyerek talibim”açıklamasını yaptı.Türkiye’de 91 bin otomobil satıldığı 1990’lar dönemde bu projenin hayata geçmesinin mümkün olmadığını belirten Erdoğan, “2016 yılında 750 bin otomobil satılırken, yerli otomobil üretimi için adım atılmazsa geç kalınmış olurdu” diyerek zamanın geldiğini belirtti.

Cumhurbaşkanının ilk yerli otomobili üretecek babayiğit çağrısını yaparken yapılan yorumlarda, fosil yakıtlı modelde değil, elektrikli ve hibrit modelde olmasının uygun olacağı önerileriyle, “yerli” olarak yabancı markalar için üretim yapıldığı, her türlü karar mekanizmasının bizde olduğu “milli” otomobil üretiminin önemli olduğu uzmanlarca ortaya kondu.

Dün Cumhurbaşkanı da çağa uygun modelin oluşturulması gerektiğini söyledi. Ortak Girişim Grubu'nda yer alan firmalar gösteriyor ki prototipi hazırlanacak otomobil elektrikli olacak. Pilinin yerli olarak hazırlanması konusunda da, yazılımları konusunda da önemli birikimleri olan firmalar, otomobil üretiminde, pazarlamasında görev almış firmalar bir araya geliyor.

Otomotiv Dağıtıcıları Derneği verileri, otomotiv sektörümüzün bugününü ortaya koyuyor. Buna göre 2017 yılının ilk dokuz ayında 489 bin 365 bini binek, 150 bin 722’si ticari olarak 627 bir 343 otomobil satılmış durumda. Bunların yüzde 96’sı, 1600cc'nin altında, yüzde 3.1’i 1600-2000cc, binde 3’ü 2000 cc’nin üzerinde. Ülkemizde satılan otomobillerin 80 bin dolayında satış yapan üç marka sırasıyla Renault, Fiat ve Volswagen.

Konuyu değerlendiren uzmanlar, “Stratejik planlama ile doğru yerden başlanırsa”olumlu sonuç alınabileceğini belirterek, “Ortak girişim grubundaki firmalar doğru adımla başlanması için yeteri deneyime sahip oldukları için her şey hazır yola çıkıyoruz” diyorlar.

Şimdi Ortak Girişim Grubu ortak bir şirket kurarak yola çıkacaklar, üç yıllık sürede elektrikli otomobilin prototipini gerçekleştirip seri üretime geçerek 2021 yılında yurt içi ve dışında satış yapılması hedefleniyor.

Bu üretilecek otomobilin öncelikle insanımızın beğenisini kazanması ve yüzde 80’i ithal otomobil satışı olan pazarımızdan önemli pay alarak yola çıkması ve satışta optimal noktayı bulabilmesi gerekecektir. Bunun için kamu otomobil alımlarından milli otomobil tercihi de önemli olacaktır.

Dün elektrikli milli otomobil için bir araya gelen Ortak Girişim Grubu'nda yer alan elini taşın altına koyan beş babayiğit firmaya çıktıkları yolda başarılar dilerim...

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.