Fuar

Fuar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için kurulan pazar. Alıcı ve satıcıların bir araya gelerek iş anlaşmaları yaptıkları bu pazarlar genellikle aynı yerlerde ve düzenli aralıklarla, her yıl aynı tarihte birkaç haftalığına kurulurlar. Bu sergiler tek bir iş koluna ya da belirli bir iş kolunun tek bir dalını konu alabileceği gibi her tür ürünü ve hizmeti de kapsayabilir.

Uluslararası ticarette büyük önemi olan fuarlar 21. yüzyılda daha da önemli hale gelmiştir. Avrupa'da olsun Asya'da olsun dünyanın çeşitli yerlerinde her yıl düzenlenen bu pazarlar, binlerce satıcı ve alıcıyı bir araya getirerek büyük bir alış-veriş potansiyeli yaratmaktadır.

Ticari ve iktisadi boyutu gittikçe ön plana çıkan fuarlarda katılımcı firma ya da kuruluşlar kendilerine ayrılmış alanlarda ziyaretçileriyle görüşmeler yapmakta, ürünlerini sergilemekte veya bu alanlarda kendi kurumsal renk ve imajlarına yer veren fuar standlarında çeşitli görseller kullanarak kendilerini, ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtmaktadır. Bu boyutuyla fuarlar aynı zamanda fuar hizmetleri endüstrisinin de doğuşuna neden olmuş, fuarların düzenlendiği kentlerde dekorasyon, konaklama hizmetleri, hosteslik hizmetleri, yiyecek içecek servisi gibi birçok alanda hareket yaratmıştır.

Bazı önemli uluslararası fuarlar İsviçre Sanayi Fuarı, Uluslararası Pakistan Fuarı, Milano Fuarı ve Uluslararası TATEF Fuarı'dır.

Belirli iş kollarıyla ilgili bazı önemli fuarlar Kanada Kimya ve İşlem Donanımı Sergisi ve Uluslararası Mobilya Fuarı'dır.

Türkiye'nin uzun süredir düzenlenen ve uluslararası fuarlarından biri de İzmir Fuarı'dır.

 

ISTANBUL JEWELRY SHOW

CNR Avrasya Boat Show Denizde

POWDERTECH EXPO

CNR IMOB

FOOD İSTANBUL

CNR KİTAP FUARI

CNR WORLD OF CONTRACT

BEAUTY AND WELLNESS SHOW ISTANBUL

CNR SPORTS AND WELLNESS

CNR Otomotiv Fuarı

UNICERA

Export Gateway To Africa

İstanbul Cleantech Expo

CNR Avrasya Boat Show

Camp&Caravan İstanbul

IDEX

Fuar Haberleri