9 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Enflasyon canavarı başını daha da kaldıracak gibi görünüyor

Mayıs ayı enflasyonu TÜFE’de aylık yüzde 1.62’lik artışla yıllık 12.15’e yükselirken, enflasyonunun seyrine 3-6 ayda etki eden YİÜFE ise mayısta aylık yüzde 3.79 artarak yıllık yüzde 20.16 seviyesine yükseldi. Bu rakamlar enflasyonun başını kaldırdığını yıl sonuna kadar daha da kaldıracağını gösteriyor.

2017 Kasımı'nda 12.98 seviyesini gören yıllık enflasyon rakamı ondan sonra iki ayda gerileyerek bu yıl başında 10.35 seviyesine inmiş durumdaydı. Şubatta daha da inerek 10.26 seviyesini görmüştü. O günden bu yana geçen üç aylık sürede artışa geçen enflasyon, mayısdaki 1.62’lik TÜFE artışı ile yıllık 12.15 seviyesini gördü. Önümüzdeki aylarda daha da yükselmesi bekleniyor. Bunu, bir yanıyla, tüketici fiyatlarına 3 ila 6 ayda yansıyan YİÜFE’deki mayıs ayındaki %3.79 artışla yıllık %20.16 seviyesini görmesiyle görüyoruz, bir yanıyla da Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamasında yer alan, “Kısa sürede baz etkisiyle enflasyondaki artış devam edecektir” değerlendirmesinden anlıyoruz.

Bütün bunlar, enflasyonun, yaz aylarında gerilemeyeceği gibi, yılı da yüzde 10’un çok üzerinde tamamlayacağını gösteriyor. Yani başını kaldıran enflasyon canavarı, gelecek aylarda daha da artacak. Bakan Şimşek de açıklamasında petrol ve kur fiyatlarının mayıs ayı itibariyle yıllık enflasyona etkisinin 4 puana yakın olduğunu belirttikten sonra, 'Kısa vadede baz etkisiyle artış devam edebilir' diyor. Şimşek, para ve maliye politikalarının koordineli önlemleri ile yılın ikinci yarısında düşüş eğiliminin başlayabileceğini ifade ediyor.

Oysa, geçen yılın önümüzdeki aylara ait aylık enflasyon rakamlarına baktığımızda bir ayın eksi, dört ayın %1’in altında, bir ayın 1.49, bir ayın da 2.08 seviyesinde olduğunu, buna rağmen yıllık enflasyonun geçen aralık ayında %11.92 olduğunu görüyoruz. Bu tablo da henüz mayıs ayında yıllık %12.15 seviyesini görmüş olan enflasyonun, yıl sonunu daha yüksek seviyede bitireceğini düşündürüyor.

Cumhurbaşkanı'nın karşı olması nedeniyle artırılamayan faizlerin, geçen hafta 300 baz puan artırılıp, sadeleşme adına 8.25 seviyesindeki politika faizi 16.50 seviyesine çıkarılması ile 4.94’leri gören dolar kuru 4.50’ler seviyesine indiyse de ABD’nin gümrük vergilerini artırma kararı sonrasında yeniden yükselişe geçip 4.63 seviyesinin üstüne çıktı. 80 doları gören petrol fiyatı ise 75 dolar seviyesinde seyrediyor. Bu da hem kurun hem petrol fiyatlarının enflasyon açısından olumsuz katkılarının sürme olasılığını artırıyor.

Bu tablo, genel seçimin ardından, 6 ay sonra yerel seçimlerin yapılacak olması, yıl sonuna kadar enflasyonun başını kaldırmasını önleyecek bir sonuç beklentisi içine girmemize yol açacak, yeni önlemlerin yıl sonuna kadar alınamayacağını gösteriyor.

İşte bunlara bağlı olarak, mayıs ayı rakamları, 'Enflasyon başını kaldırdı, yıl sonuna kadar daha da kaldıracak" değerlendirmesini yapmamıza neden oluyor.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.