11 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Merkez pro aktif davranarak “güven” aşılıyor

15 Temmuz darbe girişimi olmuş, ertesi sabah Merkez Bankası, piyasaları rahatlatmak için aralarında “Bankalara gerekli likiditeyi limitsiz sağlayacağı gün için likidite imkanlarında sıfır komisyon uygulayacağı gibi” önlemlerin yer aldığı 7 konuyu içeren bir açıklama yaparak pro-aktif davrandı. Bu tutumu ile hem içerde piyasalara güven verdi hem de yabancılara pro-aktif hareket edeceğini duyurmuş oldu. 

Bu tutumu güven yaratıp; olumlu sonuç verirken, uluslararası araştırma kurumlarından Standard and Poors not düşürdüğünü açıklarken, Fitch gelişmeleri izlediğini, Moody’s ise 5 Ağustos’ta karar vereceğini açıkladı.

Darbe girişimi sonrası dolar 3.09’lara kadar yükseldi. Sonra gerileyerek dün 3.04 seviyasinde işlem görmeye başladı. Darbe öncesi cuma kapanışına göre yüzde 5’lik bir artış söz konusu. Borsanın cuma kapanışı 82.825’ti. Geçen hafta yüzde 14’lük düşüş yaşandıktan sonra, dün 73.500 seviyesinde yüzde 10’luk kayıp seviyesinde kaldı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, "enflasyon raporu"nu açıklarken yine piyasaları rahatlatacak vurgular yaptı ve araştırma kurumlarına değerlendirmelerini üç boyuttan yapmalarını önerdi:

-Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 7.5 seviyesinde tuttuğunu, değiştirmediğini açıkladı.

-Para politikasında sadeleştirmeyi sürdüreceklerini, makul bir zamanda tamamlayacaklarını söyledi.

-Faiz koridoru olacağını bununla birlikte orta noktada net bir faiz seviyesi olacağını belirtti,

-Hükümetin reform ve mali disiplin kararlılığının devam ettiğini belirterek, ılımlı ve istikrarlı büyüme ile güven unsurunun sürdüğünü ifade etti.

-Finansal büyüme için hala imkan ve alan olduğunun altını çizdi. Büyüyen kredilerin adil dağılımını önemsiyoruz açıklamasını yaptı. Bankacılık sektörünün güçlülüğünün devam ettiğini vurguladı.

-Kredi derecelendirme kurumlarının tutumlarını değerlendirirken, değerlendirmelerini üç boyuttan yapmaları gerektiğini belirterek, Standard and Poors’u not düşürme kararını “aceleci bir tutum” olarak değerlendirdi. Moody’s’in not düşürmesini beklemediklerini açıkladı.

-Türkiye’nin temel görünümünün olumlu sürdürdüğünü, darbe olayı öncesi iktisadi faaliyetteki ılımlı seyrin net bir şekilde sürdüğünü söyleyerek, “Halen ihracatçıları destekleyecek unsurlar başta olmak üzere bir reform Meclis gündemine alındı, yasalaşmaya başladı. Bunlar arasında otomatik katılm, bireysel emeklilik gibi tasarrufları destekleyecek alt başlıklar var. Bunlar devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

Görüldüğü gibi Merkez Bankası kurum olarak pro-aktif davranmaya ve iç piyasaya ve dışa güven verici açıklamalar yapmaya devam ediyor.