6 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Şimdi sıra yeni hükümeteyken...

Binali Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkanı olmasının ardından aynı akşam 65. Hükümeti kurmak için Başbakan olarak görevlendirilince, dün yeni kabine listesinin Cumburbaşkanı'na sunulması bekleniyordu.

Binali Yıldırım, dün bir basın mensubunun sorusu üzerine, “Cumhurbaşkanı ne zaman müsait olursa o zaman listeyi sunacağız. Cumhurbaşkanı bugün yarın İstanbul’da Dünya İnsani Zirvesi’nde. Biz, çalışmalarımızı yapıyoruz. Merak etmeyin kısa zamanda öğrenirsiniz” yanıtını verdi.

Aslında yeni hükümet konusunda eski dönemlerdeki gibi isimler üzerinde spekülasyon içeren pek çok haberlerle karşılaşmıyoruz. Bunun sebebi, en geç çarşamba günü, Başbakan Yıldırım’ın listesini sunacak olması.

En büyük merak edilen konu, 14 yıldır ekonomi yönetiminde ağırlığı olan Babacan-Şimşek, döneminin, Şimşek’in ayrılışıyla sona ermesinin ardından nasıl oluşacağı. Bu değişimle yeni dönemde yapısal bir dönüşüm yaşanacağı, farklı yeni bir yol izleneceği hem Cumhurbaşkanı'nın danışmanları tarafından belirtiliyor  hem de adı kulislerde yeni kabinenin Etkonomi Bakanı olarak geçen Nihat Zeybekçi’nin geçenlerde bana yaptığı açıklamada yer almıştı.

Zeybekçi’nin ismini o yazımda açıklamamıştım.Yeni dönemde finans desteği vereceklerden çok bizimle üretim alanında iş birliği ve ortaklık yapacak Batılılara ihriyacımız olacağını belirtirken şöyle dimişti:

“2007 yılına kadar Babacan ve Şimşek Batılı finans çevrelerine güven verip, dünyadaki finans bolluğundan yararlanmamızı sağladılar. Önemli görev üslendiler, başarı sağladılar. Artık finans çevrelerine güvendan çok, üretim alanına, bizimle birlikte yatırım yapacak, finans sektöründe kazanç yerine üretim ortaklığı yaparak kazanç sağlayacaklara, bu yeni modelde üretim alanında bizimle birlikte olacaklara ihtiyacımız var.”

Yeni Başbakan Yıldırım da yeni dönem görevlerinden söz ederken, görevlerini sıralarken, 13 yıllık başarılı yatırımlardan söz edip yeni dönemde “Laf üstüne laf değil, taş üstüne taş koyacaklarını” açıklayarak, üretim esaslı yatırım modelini benimseyeceklerini belirtti.

O nedenle de diğer bakanlıklar konusunda beklentilerden söz edilmezken, ekonomiyi yönetecek başbakan yardımcısının kim olacağı konusunda hem yabancı yatırımcılar hem de yerliler benzer isimler üzerinde duruyorlar. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcılığı'ndan Mehmet Şimşek’in ayrılacağı yorumları yapılırken, üç isme görev verilebileceği belirtiliyor. Bu isimler Nuretin Canikli, Berat Albayrak ve Cevdet Yılmaz. 

Bu akşam ya da yarın açıklanacak yeni hükümette yer alacak isimlerden sonra, bu kez yeni dönemin ekonomik stratejisinin ne olacağını, hangi temellere oturacağını tartışacağız. Ama devletin sürekliliği bizim elimizde olan 25 dönüşüm programını unutmamamız gerektiğini de bize hatırlatacak...

NOT: Sanayimizin önemli bir duayenini kaybettik. Çanakkale’nin Çan ilçesinden çıkıp çok önemli bir eğitim aldıktan sonra 1957 yılında kendi doğum yeri Çan ilçesine Türkiye’de ilk kez seramik fabrikasını kuran duayen sanayici İbrahim Bodur’u 88 yaşında kaybettik. Kendisini rahmetle anarken, başlattığı görevi sürdüren kızı Zeynep Bodur ve damadı Osman Okyay’a baş sağlığı dilerim. Yaratıcı ve özel sanayi çalışmalarının seramik, savunma ve enerjide süreceğine inancımı bildiririm.