20 °C
Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Yakasında şık bir kedi rozeti olan Ticaret Bakanı'nın açıklamaları

Ticaret Bakanı Pekcan, dün “yerli üretim” logo tanıtım toplantısında tüketiciler ile iş birliğinde yaptıkları denetimlerin sonuçlarını açıkladı. Bu denetimlerin sürekli kılınmasının sağlıklı ve hilesiz üretim ile fahiş fiyatları önleme konusunda önemli olacağına inanıyorum. Enflasyonla ilgili olarak da olumlu sonuçları otaya çıkacaktır.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, dünkü “Yerli üretim logo tanıtım toplantısı"nda yakasındaki “şık kedi rozeti” dikkatimi çekti. Tabii dikkatimi çeken sadece onunla sınırlı değildi, verdiği vatandaşla koordineli denetim bilgileri de önemliydi. Yerli üretim tanımına ülkemizde üretim yapan yabancı firmaları dahil etmesi onların da ürünlerinde aynı logoyu kullanacakları bilgisi de dikkatimi çekti.

Fiyat etiketleri konusunda bakanlığın uygulamasını da bir gün önce duymuş ve önemsemiştim.

Şimdi beklentim vatandaşla koordineli denetimlerin süreklilik taşıması ve ticari hayata yerleşmesi.

Yerli üretim logosunun tanıtımında Bakan Pekcan’ın verdiği bilgilerden bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum:

- Bakanlığın tüketiciyle irtibatında yer alan AL0 175 hattına son iki haftada 18 bin başvuru yapılmış. Buna bağlı olarak 2499 firmanın 41 bin 821 ürününün fiyat ve gramaj denetlenmiş.

- Bu denetimlerin sonucunda 131 firmanın 1296 üründe haksız fiyat artışı yaptıkları, 680 ürünü de düşük gramajla tüketiciye sundukları saptanıp, üreticiler hakkında cezai işlem yapılmış.
Ticaret Bakanı'nın yerli üretim tanıtım toplantısında verdiği şu bilgiler de dikkatimi çekti:

- Kendi tükettiklerini üreten ülkelerin zenginleşmeme imkanı yoktur. Varsa da kısıtlıdır.

- Bir noktanın altını çiziyorum. Bize inanan burada ürünlerini bizimle beraber üreten yabancı firmaların ürettikleri de yerlidir. Onlarda “yerli üretim” logosunu kullanacaklardır. Onların ülkemizdeki varlıklarını destekliyoruz.

- Dünya pazarında gerçekten rüzgar gibi esen Türk ürünleriyle tüketicilerimizin gurur duymasını, kalitesiyle onurlanmasını istiyoruz.

- Bu topraklarda üretilen ürünleri hep beraber tüketip, tüketilenleri hep beraber üretmek için burada birlikteyiz.

- Çünkü biz yerliyiz.Yerli üretim bizim zenginliğimiz, gücümüz, mutlu geleceğimiz.

Ticaret Bakanlığının bir çok sorunun yer aldığı ticari piyasada tüketiciyle elbirliği ile attığı denetim içeren bu ilk adımları önemsiyorum ve süreklilik taşımasını diliyorum.Bu denetimler bir yandan sağlıklı ve hilesiz üretime yarayacak, fahiş fiyatlandırmaları frenleyecektir. Doğaldır ki bunun sonucunda enflasyonda da olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap