Doğuş, Fenerbahçe’den çekiliyor mu?

Kerim ÜLKER
Kerim ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Son yıllarda adından en çok söz ettiren iş adamlarından biri Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk. Garanti Bankası’ndaki payını İspanyol BBVA’ya devretmesiyle birlikte satın alma ve birleşme faaliyetlerinde bir anlamda rekora imza attı Şahenk.

Ünlü iş adamı, yeme-içme ve turizm sektörüne yaptığı yatırımlarla hem Türkiye’de hem dünyada adından sıkça söz ettirdi. İsviçre, Yunanistan, ABD, Hırvatistan, İtalya gibi ülkelerde peş peşe oteller aldı, ortaklık yaptı. Özellikle jet sosyetenin sıkça uğradığı tesisleri radarına aldı...

Son günlerde ise Doğuş Grubu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile ilgili arka arkaya kredi borçları ve portföy optimizasyonuyla ilgili haberler basında yer alıyor. Doğuş Grubu'nun borçlarını yapılandırmak istediğine ilişkin haberlerin ekonomi dünyasını da etkilemesi kaçınılmaz görünüyor.

Doğuş Holding’in 2 milyar dolarlık borcunu yapılandırmak için bankalarla masada olduğu iddiaları iş kadar spor dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Özellikle Fenerbahçe’ye gönül veren Şahenk’in sarı lacivertli kulüp ile önemli bir işbirliği var.

3 yıllığına 45 milyon euro

Euroleague’de şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe Basketbol Takımı ile Doğuş Grubu geçtiğimiz yılın haziran ayında önemli bir anlaşmaya imza attı. 3 yıllık sözleşmeye göre Doğuş Grubu, Fenerbahçe’ye her sezon için 15 milyon euro civarında finansman sağlayacak. Yani 2017-2018 sezonundan itibaren toplam 45 milyon euroluk bir anlaşma yapıldı. Bu tutarın TL karşılığı da bugünkü kurla 225 milyon liraya ulaşıyor. Aziz Yıldırım ile imzalanan anlaşmayla sarı lacivertli basketbol takımının adı Fenerbahçe Doğuş olarak değiştirildi.

Edindiğimiz bilgiye göre gelecek yıldan itibaren Fenerbahçe Basketbol Takımı'na verilen sponsorluk desteği sonlandırılacak. Ferit Şahenk ve Başkan Azil Yıldırım'a durumu iletmiş. Her iki taraftan da görüştüklerim, arada bir anlaşmazlık olmadığını özellikle vurguluyor. Anlaşılan mesele, mali konular. Anlaşmanın iptalinin ne kadarlık bir cezası olduğunu öğrenemedim.

Hatırlanacağı üzere 2-3 Haziran’da Fenerbahçe’de başkanlık seçimi olacak. Başkan Yıldırım’ın rakibi ise Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç.

İzmir’deki İstinye Park’tan çıktı

Öte yandan son dönemde Türkiye’deki bazı operasyonlarını küçültmeye gittiği, bazı ortaklıklarını da bitirdiğine yönelik haberler çıkan Doğuş Grubu’nun İzmir-Üçkuyular’da inşaatı süren İstinye Park’taki hisselerini de ortağı Orjin Grup’a devrederek bu yatırımdan ayrıldığına yönelik haberleri bir kenara not etmekte fayda var.

ABD’de ‘Yıldırım’ harekatı: Mississippi’de liman işletecek

Yıldırım Holding, konteyner liman işletmeciliği konusunda sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli şirketlerinden. Malta’dan Ekvador’a, Peru’dan Norveç’e 8 ülkede 19 liman işleten Yıldırım Holding, son olarak rotasını dünya ekonomisinin kalbi ABD’ye çevirdi. Yıldırım Holding’e ait Yılport, ABD’ye ülkenin güney kesiminde yer alan en önemli ticaret merkezlerinden Mississippi’den giriyor. Mississippi Eyaleti’nin, adı limanıyla anılan kenti Gulf Port için masaya oturan Yılport, ön mutabakat anlaşmasını da imzaladı. Mississippi Valisi Phil Bryant ve Gulf Port Liman Otoristesi ile de bir araya gelen Yüksel Yıldırım’ın yönettiği Yılport, kamu-özel sektör ortaklığıyla Gulf Port’un işletmesine talip oldu.

Ülkedeki ilk Türk liman yatırımı

Eğer anlaşma olumlu sonuçlanır ise Yılport, ilk kez Kuzey Amerika pazarına adım atacak. İlk kez bir Türk liman işletmecisi ABD pazarında yer alacak.

Peki bu limana sahip olmak ne anlama geliyor?

Özellikle tarım ve sanayi yatırımlarıyla öne çıkan ABD’nin güney kesimi Avrupa pazarına bu liman üzerinden ulaşıyor. Panama Kanalı’na yakınlığı nedeniyle Uzakdoğu ülkeleriyle ABD arasındaki ticaret köprüsü bu bölgeden kuruluyor. Latin Amerika ülkeleriyle de ticaret bu bölgeden gerçekleşiyor. Ancak büyük gemilerin yanaşmakta zorlandığı Gulf Port, ticaretteki potansiyelini Yıldırım Holding ile büyütmeyi planlıyor. Bu liman için 570 milyon dolarlık modernizasyon çalışması başlatan Mississippi Eyaleti, yeni yatırımları da gündemine aldı.

Yatırım 1 milyar doları aşacak

Edindiğim bilgilere göre büyük vinç temini, depolama alanları, ek tesis yatırımı, büyük gemilerin yanaşabileceği özel alanlar Yıldırım Holding’in işletmesiyle gerçekleşecek. Yine edindiğim bilgilere göre Yıldırım Holding ile birlikte Gulf Port’a 1 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirilecek. Uzun vadeli olması planlanan anlaşma gerçekleşirse Gulf Port’un, güney eyaletleri arasındaki en önemli 3 limandan biri olması hedefl eniyor.

Açık hava ‘Oksijen’de bol kazanç dönemi

Popüler et restoran zinciri Günaydın’ın en iyi iş yapan ikinci mağazasının İstanbul- Bursa yolu üzerinde olduğunu biliyor muydunuz? DÜNYA Executive’in haberine göre, İzmit Körfezi’ne ve Osmangazi Köprüsü’ne bakan “Oksijen” tesisindeki Günaydın Restaurant, 39 şube arasında en yüksek ikinci ciroya sahip restoran. Kitchenette’den Mezzaluna’ya, ünlü markalara ev sahipliği yapan Oksijen’in 11 tesisi var. Toplam 55 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak inşaat halindeki 22 yeni tesis ise İstanbul-İzmir karayolu üzerinde açılacak. Tüm projeleri açık alanda bulunan Oksijen tesislerinin en ilginci Menemenci Alattin’e ev sahipliği yapıyor. Tekirdağ çıkışlı restoran burada kazandığı ünün ardından Yalova’da yeni bir yer açmaya davet edilmiş.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Suudi devine Türk CEO 08 Temmuz 2024