ABD’li kimya devi Vinmar Türk şirketi Veser’i aldı

KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Kimya sektörünün en önemli oyuncularından biri olan Veser Kimya, ABD’li Vinmar Internetional’ın bünyesine geçti. Houston merkezli küresel kimya ve plastik ürün şirketi Vinmar, Türk şirketi Veser’in yüzde 90’ını satın aldı. Böylece dünyaca ünlü kimya şirketlerinin Türk tedarikçisi olan Veser’in Houston merkezli Vinmar tarafından alınması, ABD’den bu yıl yapılan en önemli satın alma operasyonlarından biri olarak öne çıktı.
 
PTT’den ayrıldı, kimyaya girdi

Veser’in satış ücreti açıklanmasa da fiyatın 50 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. 1988’de PTT çalışanı Ali Kırca tarafından kurulan Veser Kimya, ilaçtan kozmetiğe madeni yağdan deterjana birçok alanda ürün yelpazesine sahip. Geçen yıl vefat eden Ali Kırca’nın kurduğu şirketin İstanbul dışında İzmir ve Adana’da 10 bin metrekarelik alanda 4 deposu bulunuyor. İlk şubesini 29 yıl önce Bursa’da açan şirket Henkel, Givaudan, Croda, Huntsman, BASF gibi devlerin distribütörlüğünü yaptı. Şu anda şirket, 22 kimya devinin Türkiye distribütörlüğünü yürütüyor.
 
130 çalışanı 200 milyon cirosu var
  
130 çalışanı bulunan Veser’in 2017 yılı ciro hedefi ise 200 milyon lira. Türk şirketi satın alan Vinmar ise 1978’de kuruldu. 34 farklı ülkede ofisi bulunan firma, 100’den fazla ülkeyle çalışıyor. Yıllık satışları 5 milyar doları aşan şirketin kurucusu ise Vijay Goradia. Hindistan asıllı milyarder Goradia’nın ilginç bir hayat hikayesi var. 1970’li yılların başında Hindistan’dan önce Afganistan’a, ardından İran’a kaçan Goradia, Hintli bir girişimciden plastik ürün alımıyla bu işe giriyor.
 
Servetini okullara harcıyor
 
1.5 milyar dolarlık serveti bulunan Godaria, dini merkez veya ibadethane açmak yerine, kurduğu vakıfla eğitime odaklanıyor, öğretmen yetiştirilmesi ve okul yapılmasını sağlıyor. Hint asıllı işadamı, her yıl Hindistan’a giderek okulları ziyaret ediyor.
 
***
 
İnönü ailesini hacze götüren gemi Yunanistan'da battı

Türk denizciliğinin en önemli ailelerinden biri Sohtoriklerin gemisi MV Little Seyma, Yunanistan sularında karaya oturdu. Mikanos Adası’na yakın Dragonisi’de batmaya yüz tutan 3 bin DWT’lik kuru yük gemisinin 12 mürettebatı kurtarıldı. MV Little Seyma adlı Panama bandıralı gemi Rusya’dan yola çıkmış, Güney Kıbrıs’a yük götürüyordu. 1980 yılı yapımı gemi Sohtorik ailesinin şirketi GEO Shipping Group filosunda yer alıyor. 50 yıllık uluslararası taşımacılık tecrübesi olan GEO’nun filosunda 21 kuru yük dökme gemisi bulunuyor.

Kardeşine kefil olunca yalıya haciz geldi

Ancak MV Little Seyma’nın öyküsü diğerlerinden farklı. Hatırlanacağı gibi bu yılın şubat ayında Sevinç-Erdal İnönü Vakfı’nın bulunduğu Remzi Bey Yalısı icradan satışa çıkmıştı. 1970 yılında alınan, 1988 ila 2007 yılları arasında da eşi Erdal İnönü ile bu yalıda yaşayan Sevinç İnönü, Sohtorik Ailesi’nin bir üyesi. Sevinç İnönü, kardeşi armatör Selim Sohtorik’in, 1998 yılında 3 gemi aldığı dönemde, hissedarı olduğu aile şirketi kanalıyla kefil oldu. O dönem borç yükü bulunmayan şirket, bir süre sonra sorunlar yaşamaya başladı. 2002 yılında işte o kefalet yüzünden yalıya haciz geldi ve dava süreci başladı. O dönem 500 bin dolar olan borç bir süre sonra ödenmeyince 20 milyon liraya kadar yükseldi. Duyduğuma göre işte o 3 gemiden biri olan MV Little Seyma, Yunanistan sularında şimdilerde batmak üzere... Yani bir anlamda İnönü ailesini hacizle tanıştıran MV Little Seyma, Mikanos'ta kurtarılmayı bekliyor.
 
 

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar