9 °C
KERİM ÜLKER
KERİM ÜLKER Perde Arkası kerim.ulker@dunya.com

Kayserili Ravaber’den Macaristan’a 100 milyon liralık yatırım

Avrupalı petrokimya devi Ravago ile Kayserili Beşler Tekstil’in ortaklığındaki Ravaber ilk yurtdışı yatırımını Macaristan’a yapıyor. 2013’te Beşler Tekstil’e ait taşyünü üretimi yapan şirketi İzoberrock’un yüzde 50’sini satın alarak adını Ravaber Yapı Ürünleri San. Tic. AŞ, yapan ortaklar başkent Budapeşte’de bugün anlaşmayı imzaladı.

90 kişi çalışacak

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun da yer aldığı toplantıda yalıtım malzemesi üretmek için bir tesis kurulacak. 6.5 milyar Macar Forinti, yani yaklaşık 100 milyon liralık yatırımla kurulacak tesisin yaklaşık 5’te birini Macar hükümeti fonlayacak. Yeni kurulacak tesis yılda 36 bin ton yalıtım malzemesi üretecek. Üretimin 3’te 2’si ise komşu ülkelere ihraç edilecek. Yeni kurulacak tesiste ilk etapta 90 kişi istihdam edilecek.
Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, imza töreninde yaptığı açıklamada, “Güvenli ve elverişli yatırım ortamı sayesinde Macaristan, uluslararası piyasada dünyanın en cazip yatırım yerlerinden biri. Ancak Macaristan'ın yeni yatırımlar için daha da güçlendirilmesi gerekiyor” dedi.

Ravago’nun üst yöneticisi Tomas Keisers, ise yalıtım malzemelerinin üretiminin, dünya genelinde enerji tasarrufunun giderek daha önemli bir konu haline geldiğini vurguladı. Yatırım yapacak olan ortak şirket Ravaber Yapı, Kayseri merkezli olduğu için Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’ya üzerinde ismi yazılı Kayserispor forması hediye edildi.

5 binden fazla çalışanı var

2007 yılından bu yana taşyünü üretimi Ravaber’in yıllık üretim kapasitesi 60 bin tonun üzerinde. 1961’de kurulan Belçikalı Ravago’nun dünya çapında 5 binden fazla çalışanı var. 1998 yılından bu yana Türkiye’de yaptığı yatırımlarla plastik sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelen Ravago’nun 45 bin metrekare kapalı alan üzerinde faaliyet gösteren 3 üretim tesisi bulunuyor. Bu tesislerde de 300’ün üzerinde çalışanı var.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.